حماس و فتح درباره تشکیل وحدت ملی فلسطین به توافق رسیدند

در نشست قاهره
حماس و فتح درباره تشکیل وحدت ملی فلسطین به توافق رسیدند

خبرگزاری فارس: جنبش مقاومت اسلامی فلسطین(حماس) و فتح در نشست قاهره توافق کردند که به حملات رسانه‌‌ای و تبلیغاتی خود علیه یکدیگر پایان داده و زندانیان سیاسی را به تدریج آزاد کنند و به گفتگوهای ملی خود نیز در قاهره برای رسیدن به دولت وحدت ملی ادامه بدهند.

به گزارش فارس به نقل از شبکه خبری الجزیره قطر، جلسات گفتگوهای ملی فلسطینی با مشارکت 12گروه و بعد از چند ساعت از توافق دو جنبش آزادیبخش ملی فلسطین(فتح) و نیز جنبش مقاومت اسلامی فلسطین (حماس) مبنی بر پایان دادن حملات رسانه‌های علیه یکدیگر و نیز آزادی تدریجی بازداشت‌شدگان سیاسی از دو طرف در کرانه باختری و نوار غزه، امروز در قاهره از سرگرفته می‌شود. 
در پایان یک رشته از مذاکرات که روز چهارشنبه در قاهره برگزار شد، "عزام الاحمد " رئیس فراکسیون فتح در مجلس قانونگذاری فلسطین و عضو هیأت این جنبش در گفتگوهای قاهره و نیز محمود الزهار از رهبران برجسته جنبش حماس و وزیر امور خارجه سابق فلسطین با حضور در یک نشست مطبوعاتی در قاهره از رسیدن به توافقنامه‌ای مکتوب در سه بند زیر خبر دادند. 
1) تاکید بر پایبندی به توقف کامل حملات رسانه‌ای بین دو طرف همزمان با از آغاز جلسات گفتگوهای فراگیر ملی فلسطینی که امروز پنجشنبه 26فوریه در قاهره از سرگرفته می‌شود. 
2) در چارچوب فراهم کردن فضایی مثبت برای گفتگو، بازداشتهای سیاسی و تشکیلاتی در غزه و کرانه باختری رود اردن بر اساس قانون به طور کامل متوقف شود و همچنین اقدامات لازم برای آزادی تعداد دیگری از بازداشت شدگان ادامه یابد. 
3) موافقت برای تشکیل دو کمیته در کرانه باختری و نوار غزه بین دو جنبش برای کنترل تخلفات رسانه‌ای و نیز بررسی مسئله بازداشتی‌ها و نیز تلاش برای آزادی دیگری از بازداشت شدگان اینکه زمان بسته شدن پرونده بازداشت شدگان فراتر از از پایان جلسات گفتگوهای ملی نباشد. 
هیأتی از جنبش فتح متشکل از احمد قریع، عزام الاحمد، احمدعبدالرحمن و زکریا الأغا در نشست قاهره حضور دارند. 
از طرف جنبش مقاومت اسلامی فلسطین (حماس) نیز هیأتی متشکل از موسی ابومرزوق معاون خالد مشعل رئیس دفتر سیاسی حماس، محمود الزهار،محمدنصر،عزت الرشق،خلیل الحیة و احمد بحر در این نشست شرکت کردند. 
محمود الزهار در پایان نشست دیروز خود در قاهره با حضور در یک نشست خبری با نماینده فتح به تشریح توافقات دو جنبش در خصوص آشتی ملی و تشکیل دولت وحدت ملی پرداخت. 
الزهار با اعلام اینکه بیش از 400 تن از افراد وابسته به این جنبش در بازداشت نیروهای تشکیلات خودگردان به سر می‌برند، افزود: تنها 80نفر از این افراد آزاد شده‌اند. 
الزهار تشکیل دولت وحدت ملی را به نفع فلسطنیان دانست و این ادعا را که در پاسخ به درخواست‌های بین المللی برای بازسازی غزه صورت گرفته است را رد کرد. 
از سوی دیگر "عزام الاحمد " رئیس فراکسیون جنبش فتح در مجلس قانونگذاری فلسطین پس از پایان مذاکرات خود در قاهره پایتخت مصر از توافق با حماس با هدف پایان دادن به شکاف و دودستگی و ایجاد وحدت بین فلسطینیها خبر داد. 
وی گفت: با وجود اینکه این جنبش معتقد است که بازداشتی‌ها به شکاف و دودستگی در صحنه فلسطین باز می‌گردد ولی حماس و فتح توافق کردند که موانع موجود بر سر راه این اختلاف را به تدریج رفع کنند. 
عزام تاکید کرد که این جنبش فهرست اولیه‌ای از بازداشت‌شدگان فتح در غزه را به حماس ارائه کرده است و تضمین واقعی در موفقیت گفتگوهای ملی فلسطین وجود دارد. 

/ 0 نظر / 4 بازدید