بررسی نامه احمدی‌نژاد درباره یارانه‌ها فردا در کمیسیون تلفیق

قادری در گفت‌وگو با فارس خبر داد:
بررسی نامه احمدی‌نژاد درباره یارانه‌ها فردا در کمیسیون تلفیق

خبرگزاری فارس: عضو کمیسیون برنامه‌ و ‌بودجه و تلفیق مجلس گفت: نامه احمدی نژاد به لاریجانی و پیشنهاد جدید دولت در مورد نحوه هدفمند سازی یارانه‌ها فردا در کمیسیون تلفیق بررسی می‌شود.

جعفرقادری در گفت‌و گو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس اظهار داشت: دولت با تصور تصویب طرح هدفمند کردن یارانه‌ها در مجلس و قرار دادن آن به عنوان مبنای بودجه سال 88 در بخش درآمدی 8 هزار و 500 میلیارد تومان و در بخش هزینه‌ها 10 هزار میلیارد تومان را پیش‌بینی کرده بود. 
وی افزود: در مقابل پیش‌بینی مبلغ 8 هزار و 500 میلیارد تومان در بودجه، هزینه‌هایی که با هدفمند کردن یارانه‌ها نیازی به آنها نبود در بودجه حذف شد تا هم درآمد حاصل از این طرح به دولت کمک کند، هم در بخش هزینه‌ها صرفه‌جویی صورت بگیرد. 
عضو کمیسیون برنامه و بودجه گفت: در لایحه بودجه سال آینده 20 هزار میلیارد تومان برای باز توزیع به مردم و 5 هزارو 500 میلیارد تومان برای واحد‌های تولیدی در نظر گرفته شده است. 
قادری بیان کرد: زمان‌بر و محدود بودن تصویب طرح هدفمندکردن یارانه‌ها در کمیسیون ویژه و مجلس باعث شده که امکان مطرح شدن و بررسی طرح هدفمند کردن یارانه‌ها وجود نداشته باشد و بر این اساس در کمیسیون برنامه و بودجه و تلفیق تصمیمی گرفته شد که یا بخش‌های درآمدی و هزینه‌ای متأثر از طرح در بودجه اصلاح شود و یا جایگزینی برای آنها در نظرگرفته شود و یا اینکه هزینه‌ها حذف شده و واقعی شوند. 
وی در ادامه تصرح کرد: حتی می‌توان منابع درآمدی جدیدی را تعریف کرد تا توازن بین درآمدها و هزینه‌های بودجه به هم نخورد ولی با توجه به وجود گزینه‌های مختلف آنچه دولت در بودجه 88 در نظر گرفته‌ بود، در کمیسیون ویژه تغییر کرد ولی طرح تصویب شده توسط کمیسیون ویژه نیز در کمیسیون تلفیق رأی نیاورد. 
نماینده مردم شیراز گفت: با وجود چنین شرایطی پیشنهاد جدیدی در کمیسیون تلفیق مطرح شد که بر اساس آن تغییراتی در درآمد‌های 8 هزار و 500 میلیاردتومانی دولت صورت گرفت و مقرر شد که این مبلغ از طریق افزایش قیمت‌ حامل‌های انرژی تأمین شود و مبلغی برای باز توزیع بین بخش‌ مردمی و تولیدی در اختیار دولت قرار نگیرد. 
قادری با اشاره به مخالفت دولت با این مصوبه، اظهار داشت: دولت در نامه خود از مجلس خواست در این شرایط که در مجلس زمینه برای اجرای طرح هدفمند کردن یارانه‌ها وجود ندارد و همچنین دولت با افزایش قیمت‌ حامل‌های انرژی موافق نیست باید آن بخش از درآمد‌ها و هزینه‌هایی که در بخش عمرانی و جاری با هدفمند کردن یارانه‌ها مرتبط است، حذف شود. 
عضو کمیسیون برنامه‌ و بودجه بیان کرد: این پیشنهاد فردا در کمیسیون تلفیق طرح می‌شود و در نهایت یا همان مصوبه قبلی کمیسیون تلفیق یا نظر دولت پیگیری خواهد شد. 
وی درباره دلیل مخالفت دولت با مصوبه کمیسیون تلفیق، گفت: دولت معتقد است اگر قرار باشد قیمت حامل‌های انرژی اضافه شود و بازتوزیعی به مردم و بخش‌های تولیدی وجود نداشته باشد بهتر است قیمت حامل‌های انرژی بالا نرود تا باعث ایجا آثار و پیامد‌های منفی در جامعه نشود. 
نماینده مردم شیراز تصریح کرد: دولت در صورتی تمایل به اجرای این طرح دارد که در کنار آزادسازی قیمت‌ها امکان باز توزیع درآمد‌ها نیز وجود داشته باشد ولی در حال حاضر نظر کمیسیون تلفیق ملاک عمل است و برای لغو این رأی و بررسی پیشنهاد جدید باید دوسوم از اعضاء به این مسئله رأی بدهند.
وی افزود: در صورتی که کمیسیون تلفیق از مصوبه قبلی خود بازنگردد همان مصوبه قبلی باقی خواهد ماند و به صحن علنی مجلس خواهد رفت. 
قادری در پاسخ به اینکه در صورت مخالفت دولت با مصوبه جدید باتوجه به برنامه‌ریزی شدن بودجه بر اساس طرح تحول چه اتفاقی خواهد افتاد، گفت: در صورتی که دولت تمایلی به اجرای طرح نداشته باشد اجرای بودجه با مقداری مشکل روبه‌رو خواهد شد ولی سعی می‌شود در عین حفظ استقلال مجلس، زمینه به گونه‌ای آماده شود که دولت نیز به اجرای آن تمایل داشته باشد. 

/ 0 نظر / 5 بازدید