ماهواره 280 میلیون دلاری آمریکا بعد از پرتاب سقوط کرد

ماهواره 280 میلیون دلاری آمریکا بعد از پرتاب سقوط کرد

خبرگزاری فارس: ماهواره آمریکایی که قرار بود برای مطالعه دی‌اکسید کربن در مدار زمین قرار بگیرد، بعد از پرتاب در اقیانوس نزدیک قطب جنوب سقوط کرد.

به گزارش خبرگزاری فارس، آژانس فضایی آمریکا اعلام کرد: ماهواره این آژانس روز گذشته در ساعت 1:55 بامداد به وقت محلی (9:51 به وقت جهانی) توسط موشک «Taurus XL» از مرکز نیروی هوایی وندربرگ در کالیفرنیا به فضا پرتاب شد. 
این ماهواره نتوانست در مدار قرار بگیرد و چند دقیقه بعد از پرتاب، سقوط کرد و این مأموریت 280 میلیون دلاری با شکست مواجه شد. 
جان برونسچیلر مدیر پرتاب موشک «Taurus XL» گفت: این ماهواره به اندازه کافی نتوانست بالا برود و قبل از رسیدن به مدار در اقیانوس قطب جنوب سقوط کرد. 
وی افزود: هم اکنون اعضای تیم ما خیلی ناراحت و ناامید هستند و این در حالی است که این موشک از سال 1994 تا سال 2004 مأموریت‌های زیادی را برای حمل ماهواره به مدار زمین بدون بروز هیچ‌گونه مشکلی انجام داده است. 
چانک داوال مدیر پروازهای ناسا گفت: این یک شکست بزرگ است. 
این برای اولین بار بود که ناسا برای پرتاب ماهواره از موشک «Taurus» استفاده می‌کرد و این در حالی است که برونسچیلر می‌گوید:‌ این موشک در همه پرتاب‌های قبلی که داشته موفق بوده و تاکنون هیچ مشکلی نداشته است. 
به گزارش خبرگزاری فرانسه، ناسا برای رصد دی‌اکسید کربن جو ضعف دارد و به همین دلیل این ماهواره را طراحی کرده بود تا بتواند چگونگی انتشار آن را مورد مطالعه و بررسی قرار دهد، زیرا دی‌اکسید کربن یکی از عوامل گسترش و تولید گازهای گل‌خانه‌ای محسوب می‌شود. 
در این گزارش آمده است که این ماهواره قرار بود در فاصله 438 مایلی زمین (705 کیلومتری) زمین قرار بگیرد و حداقل به مدت 2 سال در فضا فعالیت کند و هر 16 روز یکبار از زمین نقشه‌برداری کند. 

/ 0 نظر / 5 بازدید