رئیس‌جمهور کومور: تحریم‌های ابرقدرت‌ها باعث رشد و شکوفایی ایران شد

گزارش خبرنگار اعزامی فارس- 20
رئیس‌جمهور کومور: تحریم‌های ابرقدرت‌ها باعث رشد و شکوفایی ایران شد

خبرگزاری فارس: محمد عبدالله احمد سامبی گفت: در حالی که غربی‌ها در تلاش برای محرومیت ایران از دست‌یابی به بسیاری از علوم و فناوری‌ها هستند، امروز شاهد پیشرفت‌های علمی فراوان ایران هستیم و این حاصل ایستادن ایرانیان روی پای خویش است.

به گزارش خبرنگار اعزامی خبرگزاری فارس به افریقا، محمد عبدالله احمد سامبی رئیس جمهور کومور که در جریان سفر محمود احمدی‌نژاد رئیس جمهور کشورمان به آن کشور در جمع مقامات، نخبگان و اقشار مردم اتحادیه قمر سخن می‌گفت با تشریح تاریخچه، موقعیت جغرافیایی و ظرفیت‌ها و استعدادهای کومور گفت که مجمع‌الجزایر کومور تنها کشور اسلامی شرق افریقا است. 
وی افزود: کوموری‌ها گرچه سرزمین با استعداد و حاصلخیز دارند، اما در شرایط سختی زندگی می‌کنند و با وجود حضور انسان‌هایی والا در این منطقه از بسیاری از دانش‌ها که باید در این کشور وجود می‌داشت، بی‌بهره‌اند و در زمینه‌های مختلف همچون درمان و آموزش کاستی‌هایی وجود دارد. 
رئیس جمهور کومور در عین حال جمهوری اسلامی ایران را کشوری دارای ریشه و تمدن و تاریخی کهن دانست و گفت: از زمان پیروزی انقلاب اسلامی به رهبری امام خمینی (ره)‌ ایران پیشرفت چشمگیری در همه عرصه‌های علمی، فرهنگی و اقتصادی داشته و چون نگینی در منطقه خاورمیانه می‌درخشد. 
احمد سامبی افزود: امروز 30 سال است که از پیروزی انقلاب اسلامی در ایران می‌گذرد و ایرانیان از سوی قدرت‌‌های زورگو تحریم هستند و سرمایه‌های آنها در بانک‌های خارجی بلوکه شده و از خرید تکنولوژی‌های جدید محروم هستند، اما با این وجود کشوری توسعه یافته است. 
وی اضافه کرد: بسیاری از کشورهای کوچکتر از ایران که با غرب معامله می‌کنند تا به پیشرفت دست یابند از ایران عقب‌تر هستند و به اندازه این کشور اسلامی قدرت و توانمندی ندارند و پیشرفت نکردند و در واقع تحریم ابرقدرت‌ها باعث رشد و شکوفایی ایران شد. 
«در حالی که غربی‌ها تلاش کردند ایران را از دست‌یابی به بسیاری از علوم و فناوری‌ها محروم کنند، امروز شاهد آن هستیم که در جنوب افریقا تا بسیاری از اقصی نقاط دنیا محصولات تولیدی دانشمندان ایرانی توزیع می‌شود که نمونه آن محصولات دارویی است و همه اینها حاصل ایستادن ایرانیان روی پای خویش است». 
رئیس جمهور کومور با اشاره به پرتاب ماهواره امید به فضا از سوی جمهوری اسلامی ایران در ماه گذشته گفت که این اقدام تعجب بسیاری را در سطح دنیا برانگیخت که این دستاورد نیز محصول تلاش‌های بی‌وقفه داشمندان کشور بزرگ ایران است. 
احمد سامبی با اشاره به پیشرفت کشور ایران در کنار مشکلات و کاستی‌ها کومور از جمهوری اسلامی خواست که در عرصه «علم و ثروت» کوموری‌ها را یاری دهند و در توضیح این مطلب تصریح کرد: منظور از یاری ایران تجربیات و سرمایه‌گذاری ایرانیان در زمینه‌های مختلف همچون صنعت، پتروشیمی و توریسم در کومور است که فواید آن نصیب هر دو طرف می‌شود و در واقع ما از ایرانیان می‌خواهیم که به جای دادن ماهی به ما ماهی‌گیری بیاموزند. 

/ 0 نظر / 5 بازدید