انتشار جزییات جدید از بازجویی‌های صدام

اسناد منتشره هم‌چنین گزارش‌های پیشین مبنی بر اینکه صدام به جهان اجازه داد تا باور کنند عراق دارای تسلیحات کشتار جمعی است را تایید می‌کند، زیرا وی بیم آن داشته تا ضعف نظامی کشورش در برابر ایران آشکار شود. صدام همیشه ایران را تهدیدی بزرگتر نسبت به آمریکا می‌دانسته است.

صدام در 13 دسامبر 2003 و تنها هشت ماه پس از سقوط رژیم‌اش توسط سربازان آمریکایی دستگیر شد. یک دادگاه عراقی او را متهم به جنایت علیه بشریت کرد و در پایان سال 2006 به دار آویخته شد.

صدام در بازجویی‌هایش خود گفته است که وی هرگز در تاریخ 19 مارس 2003 در یکی از حمله‌های حومه بغداد که با هدف کشته شدن وی بمباران شد، حضور نداشته است. ارتش آمریکا اعلام کرده بود که گزارش‌هایی مبنی بر حضور صدام در این منطقه دریافت کرده است.

آخرین حضور صدام در انظار عمومی در تاریخ 9 آوریل 2003 و در عظیمیه صورت گرفته است. اما وی گفته است که تا 10 یا 11 آوریل؛ زمانی که مشخص شد شهر در حال سقوط است در بغداد حضور داشته است.

در این روزها‌ وی آخرین ملاقات را با رهبران عراقی برگزار می‌کند و در این ملاقات به آنها می‌گوید "ما مبارزه را به صورت مخفیانه انجام می‌دهیم." سپس از پایتخت فرار کرده و به تدریج به خاطر جلوگیری از جلب توجه، محافظانش را از خود دور می کند.

براساس گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، جزییات جدید در میان بیش از 100 صفحه یادداشتی است که جورج پیرو، از اعضای اف.بی.آی در هنگام بازجویی از صدام نوشته است. صدام در مخفیگاهی در مزرعه‌اش، واقع در تکریت، زادگاهش دستگیر شد. تکریت در 80 مایلی شمال بغداد واقع شده است.

یادداشت‌های اف.بی.آی از سوی آرشیو امنیت ملی، که یک موسسه تحقیقاتی غیر دولتی است منتشر شد

/ 0 نظر / 45 بازدید