پاشایی‌فام خبر داد:ابلاغ بسته سیاستی _ نظارتی بانک مرکزی طی هفته جاری

پاشایی‌فام خبر داد:
ابلاغ بسته سیاستی _ نظارتی بانک مرکزی طی هفته جاری

خبرگزاری فارس: معاون اقتصادی بانک مرکزی با اشاره به تجدید نظر در بسته سیاستی ـ نظارتی سال 88 بانک مرکزی، از ابلاغ این بسته به سیستم بانکی طی هفته جاری خبر داد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی باشگاه خبری فارس «توانا»، رامین پاشایی‌فام معاون اقتصادی بانک مرکزی امروز در همایش اجرای سیاست‌های کلی اصل 44 قانون اساسی اظهار داشت: بانک مرکزی در یک سال گذشته برای شناسایی دقیق‌تر مشکلات اقتصادی کشور بررسی‌هایی را آغاز کرد و بدین منظور از حوزه پولی خارج شده و به بررسی سه شاخص نرخ بیکاری، نرخ رشد اقتصادی و نرخ تورم در اقتصاد کشور پرداخت. 
وی افزود: برای انطباق این سه شاخص مدل نایرو پیشنهاد شد که در این قالب نتایج نشان داد که نرخ رشد اقتصادی کشور بیش از نرخ بالقوه رشد اقتصادی است. 
پاشایی‌فام گفت: در صورت انطباق سه شاخص مزبور با یکدیگر می‌توان به رشد اقتصادی، کاهش نرخ بیکاری و کاهش نرخ تورم به صورت پایدار دست یافت. 
به گفته وی در این راستا باید فضای کسب و کار کشور بهبود یابد که دستیابی به این هدف تنها با اجرای کامل قانون اصل 44 امکان‌پذیر خواهد بود. 
معاون اقتصادی بانک مرکزی به حوزه پولی به عنوان یکی از حوزه‌های مد نظر در بحث بهبود فضای کسب و کار اشاره کرد و گفت: از اقداماتی که در این حوزه انجام شده می‌توان به توجه ویژه بانک مرکزی به بانک‌های خصوصی اشاره کرد که در همین راستا سال گذشته در بسته سیاستی‌ـ نظارتی بانک مرکزی شرایط یکسانی برای بانک‌های دولتی و خصوصی در نظر گرفته شد. 
وی همچنین به توسعه بانکداری الکترونیک در سیستم بانکی اشاره و خاطر نشان کرد: با گسترش این شیوه بانکداری می‌توان ضمن تأمین نقدینگی مورد نیاز کشور، تعداد اسکناس‌های موجود را کاهش داد. 
پاشایی‌فام تصریح کرد: با اقدامات انجام شده در این زمینه تعداد اسکناس‌های موجود که سال گذشته بالغ بر 8 میلیارد قطعه بود در حال حاضر به 5/6 قطعه رسیده است. 

/ 0 نظر / 2 بازدید