تازه‌ترین تصمیمات برای افزایش چشمگیر حقوق کارمندان از ابتدای 88

فرهنگی در گفت‌وگو با فارس تشریح کرد:
تازه‌ترین تصمیمات برای افزایش چشمگیر حقوق کارمندان از ابتدای 88

خبرگزاری فارس: عضو کمیسیون ویژه تحول اقتصادی مجلس با اشاره به چالشهای اجرای قانون مدیریت خدمات کشوری از تازه‌ترین تصمیمات و مذاکرات دولت و مجلس برای افزایش قابل توجه حقوق کارکمندان دولت از ابتدای سال 88 خبر داد.

محمد حسین فرهنگی در خصوص بحث توقف اجرای قانون مدیریت کشوری در روند رسیدگی به لایحه هدفمند کردن یارانه‌ها اظهار داشت: در لایحه هدفمند کردن یارانه‌ها ماده‌ای که بر اساس آن لایحه مدیریت خدمات کشوری به طور کامل متوقف شود، وجود ندارد، بلکه لایحه تنها اشاره به توقف ماده‌ای دارد که افزایش سنواتی دستمزدها به تناسب تورم را پیش بینی کرده است. 
وی خاطرنشان کرد: ماده 13 لایحه پیشنهادی دولت اشاره دارد الزام افزایش حقوق کارکنان دولت موضوع ماده 150 از قانون برنامه چهارم توسعه و مواد 64 آن و ماده 125 قانون مدیریت خدمات کشوری و ماده 41 قانون کار متوقف شود. 
فرهنگی ادامه داد: به عبارتی در لایحه پیشنهادی دولت باید دو ماده قانون مدیریت خدمات کشوری که افزایش سالانه حقوق را پیش‌بینی کرده متوقف شود. استدلال دولت این است اگر افزایش سالانه دستمزد برای جبران فشار تورم بر اقتصاد خانوار است، آن را در قالب پرداخت یارانه نقدی جبران خواهد کرد و اگر بنا باشد که به صورت مضاعف این جبران برای بخشهایی از جامعه صورت پذیرد، مشکل رشد نرخ تورم را به دنبال خواهد داشت. 
عضو کمیسیون ویژه تحول اقتصادی مجلس ادامه داد: اثر دیگر آن این است که منابع را محدود خواهد کرد و منابعی که باید صرف دهکهای آسیب پذیر شود را از بین خواهد برد. 
فرهنگی تصریح کرد: مجلس با کلیت این مسئله یعنی توقف افزایش سالانه دستمزدها موافق نیست و معتقد است این مسئله یا باید در مصوبه جداگانه‌ای مورد بررسی قرار گیرد یا در صورت تائید لایحه دولت، این ماده اصلاح شود. 
وی خاطرنشان کرد: بدین معنا که افزایش برای سقف معینی از حقوق و دستمزدها اعمال شده و از آن سقف به بالا، افزایشی اعمال نشود، مثلا دستمزدها بالای 5/1 میلیون تومان افزایشی نداشته باشند. 
وی خاطر نشان کرد: پیشنهاد دیگر ما این بود که دولت قانون مدیریت خدمات کشوری را که در ابتدا افزایش یکباره دارد را اجرا کرده و در صورت اجرای این قانون، افزایش سنواتی را متوقف و یا آن را کند کند. 
فرهنگی گفت: بر این اساس دولت نیز به این جمع‌بندی رسیده است که با اصلاح ماده 13 موافق است؛ بنابراین ممکن است ماده 13 از لایحه حذف و در مکانیزم دیگری بررسی شود و یا در صورت اصرار دولت به شکل تغییر یافته به اجرا برسد. 
فرهنگی با اشاره به اینکه دولت اجزای قانون مدیریت خدمات کشوری را در بودجه 88 پیش بینی و برای آن منابع نیز پیش بینی کرده است، افزود: بنابراین در صورت تصویب لایحه بودجه سال 88 بدون تغییری، قانون مدیریت خدمات کشوری از سال آینده اجرا خواهد شد. 
عضو کمیسیون برنامه و بودجه ادامه داد: البته درون مجلس بعضا نظرات مخالفی شنیده می شود و بعضا گفته می‌شود اجرای این قانون دارای آثار تورمی است. 
وی با بیان اینکه با اجرای قانون مدیریت خدمات کشوری ممکن است برخی دستمزدها تا بیش از صد در صد افزایش پیدا کند، گفت: ما قطعا با حذف اراده دولت برای اجرای قانون مدیریت خدمات کشوری به شدت مخالفت خواهیم کرد. 
فرهنگی تصریح کرد: مخالفان کنونی اجرای قانون مدیریت خدمات کشوری همان کسانی هستند که درگذشته اصرار داشتند دولت لایحه را اجرا کند. حال چه شده که با اراده دولت برای اجرا مخالفت می‌کنند و به بهانه واقعی نبودن درآمدها به دنبال حذف افزایش حقوق کارکنان دولت آنهم بر اساس قانون هستند. 
وی تاکید کرد: بنابراین به اتفاق اکثریت نمایندگان مجلس از اجرای قانون مدیریت خدمات کشوری در سال 88 دفاع خواهیم کرد. 
فرهنگی گفت: درآمدهایی که دولت در بودجه پیش بینی کرده به تناسب مشکلات کاهش قیمت نفت در سطح جهانی، تدابیری سنجیده و هوشمندانه‌ است و باید از این اراده دولت به طور جدی و عملی حمایت شود. 

/ 0 نظر / 4 بازدید