انتقاد روحانی برجسته عربستانی از هتک حرمت زائران شیعه

انتقاد روحانی برجسته عربستانی از هتک حرمت زائران شیعه

خبرگزاری فارس: یک روحانی و متفکر شیعی عربستانی، از اغماض دولت در قبال اقدامات غیرقانونی هیئت موسوم به "امر به معروف و نهی از منکر " عربستان در هتک حرمت به زنان زائر شیعی در عربستان انتقاد کرد.

به گزارش فارس، شیخ "حسن الصفار " در گفتگو با پایگاه خبری العالم، اقدامات توهین‌آمیز هیئت امر به معروف و نهی از منکر عربستان در مدینه منوره علیه زائران شیعه و چشم پوشی دولت عربستان از اینگونه اقدامات غیر اسلامی را به شدت مورد انتقاد قرار داد. 
شیخ صفار از "ملک عبدالله " پادشاه عربستان خواست تا برای پایان دادن به این اقدامات که آخرین آنها توهین به زائران زن شیعه در استان "القطیف " و "احساء " در بقعه مقدسه بود، اقدامات لازم را انجام دهد. 
وی خواستار آزادی شهروندان شیعه بازداشت شده پس از "تحصن البقیع " و بازخواست عناصر و عوامل آن شد و نسبت به تهمت به زائران بازداشت شده و تبرئه تجاوزکاران ابراز نگرانی کرد. 
این روحانی و عالم برجسته شیعی عربستانی گفت: برخورد هیئت امر به معروف و نهی از منکر با مهمانان رسول اکرم(ص) و زائران بقیع و مقابر شهدای جنگ احد با اخلاق اسلامی، حقوق بشر و رویکردهایی که پادشاه عربستان در گفتگوهای ملی، اسلامی و گفتگوهای ادیان اعلام کرده است منافات دارد. 
شیخ صفار همچنین از تحویل زائران به دادگاه های قانون اسلامی برای زندانی کردن آنها با اتهاماتی دروغین، به همان شکل که چندین بار برای زائران مدینه منوره و الاحساء و قطیف روی داده است، انتقاد کرد. 
وی تاکید کرد که اینگونه اقدامات مراسم حج، عمره و سایر مراسم زیارت را در معرض آشوب، تنش‌های مذهبی و فرقه‌ای قرار می‌دهد و به بدنام کردن دولت عربستان در برابر مهمانانی که دولت برای رسیدگی و مراقبت از آنها بسیار تلاش می کند، منجر می‌شود. 
مقامات عربستان اخیرا تعدادی از زائران مدینه منوره را طی تجمع اعتراض آمیز حدود 2000 زائر در مقابل مقر هیئت امر به معروف و نهی از منکر در کنار مسجد النبی در مدینه منوره بازداشت کردند. 
شاهدان عینی گزارش دادند که این افراد در اعتراض به ایجاد محدودیت‌ها برای زائران و دوستداران اهل بیت(ع) و فیلمبرداری عناصری از هیات امر به معروف و نهی از منکر از زنان زائر که از ورود به مقبره بقیع منع شده بودند ، تجمع کرده بودند. 
اعتراض کنندگان با سر دادن شعارهای اسلامی، آزادی بازداشت شدگان را خواستار شده بودند. 

/ 0 نظر / 9 بازدید