فعالیت هسته‌ای ایران طبق برنامه ادامه دارد

قشقاوی در نشست هفتگی با خبرنگاران -2 و پایانی
فعالیت هسته‌ای ایران طبق برنامه ادامه دارد

خبرگزاری فارس: سخنگوی وزارت خارجه گفت که فعالیت هسته‌ای جمهوری اسلامی طبق برنامه و در چارچوب برنامه جامع و کلان فعالیت صلح‌آمیز هسته‌ای ادامه دارد و این فعالیت‌ها تحت کنترل و نظارت آژانس است.

به گزارش خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری فارس، «حسن قشقاوی» سخنگوی وزارت خارجه امروز دوشنبه در نشست هفتگی خود با خبرنگاران فرا رسیدن سالروز رحلت پیامبر گرامی اسلام و شهادت امام مجتبی (ع) و امام رضا (ع) را تسلیت گفت. 
یکی از خبرنگاران از سخنگوی وزارت خارجه درباره اظهارات کلینتون وزیر خارجه آمریکا در سفرش به مالزی مبنی بر دیدار و مذاکره سفرای ایران و آمریکا در افغانستان سوال کرد که وی ضمن تکذیب این خبر، تصریح کرد: هیچ مذاکره‌ای بین سفرای ایران و آمریکا در کابل صورت نگرفته است. 
خبرنگار فارس به اخبار مطرح شده مبنی بر اینکه دولت عربستان به دلیل احتمال بروز «وبا» ترتیبات جدیدی در مورد زوار ایرانی اعمال می‌کند، اشاره و موضع وزارت خارجه را در این باره جویا شد که وی پاسخ داد: در پی تلاش‌های وزارت خارجه و پیگیری‌ها و مذاکرات صورت گرفته خوشبختانه از سوی دولت عربستان اعلام شد که سوءتفاهم بوده و چنین تستی صورت نخواهد گرفت. 
سخنگوی وزارت خارجه همچنین در پاسخ به سوالی با اشاره به گفتگوی تلفنی فراتینی وزیر خارجه ایتالیا با منوچهر متکی خاطرنشان کرد: آقای فراتینی با اشاره به اهمیت و نقش موثر جمهوری اسلامی در منطقه به ویژه در افغانستان از آقای متکی برای شرکت در اجلاسی در خصوص افغانستان که قرار است در حاشیه اجلاس G8 در ایتالیا برگزار شود، دعوت به عمل آورد و ما با نظر مثبت در حال بررسی این دعوت و حضور در اجلاس مذکور هستیم. 
قشقاوی در پاسخ به سوال دیگری در خصوص مذاکره ایران و گروه G8 در ایتالیا گفت: اجلاسی که در حاشیه اجلاس G8 در ایتالیا برگزار می‌شود، راجع به افغانستان است و البته نمی‌دانیم که طراحی‌های جدید برای استقرار صلح و ثبات در افغانستان به ویژه رویکرد جدید آمریکا و دیگر کشورهای غربی چیست. 
وی ادامه داد: سابقه نشان می‌دهد که ما همواره طرفدار استقرار صلح، امنیت و ثبات در افغانستان هستیم و از هر گونه طراحی‌هایی که بتواند منجر به بازگشت صلح و امنیت، کاهش افراط‌گرایی و کشت و قاچاق مواد مخدر و همچنین توسعه و بازسازی افغانستان شود، استقبال می‌کنیم. 
خبرنگاری با اشاره به سفر شرودر صدراعظم سابق آلمان به تهران و دیدارهای انجام شده با مقامات جمهوری اسلامی و اظهارات وی مبنی بر اینکه پیشنهاد ایجاد کنسرسیوم هسته‌ای از سوی ایران قابل قبول است‌، از قشقاوی سوال کرد که آیا جمهوری اسلامی بحث کنسرسیوم هسته‌ای را می‌پذیرد؟ که وی گفت: در پکیج کلی که ایران ارائه داد، وجود کنسرسیوم عمومی و در سطح جهان که یکی از اعضای آن می‌تواند ایران باشد در کنار مباحث خلع سلاح و عدم اشاعه را مطرح کردیم. طبعاً ایران می‌تواند یکی از کشورها باشد. 
یکی از خبرنگاران فراز و فرودهای اخیر روابط ایران و بحرین و همچنین اخبار مطرح شده مبنی بر تعلیق قرارداد واردات گاز از ایران توسط بحرین را مورد اشاره قرار داد و نظر سخنگوی وزارت خارجه را جویا شد که وی در پاسخ با بیان اینکه این قرارداد ارزش متقابلی برای هر دو طرف دارد، افزود: این قرارداد ارزش بسیار فراوانی برای بحرین دارد و اشتیاق فراوانی از سوی طرف بحرینی در این زمینه وجود دارد. 
قشقاوی با اشاره به سوء تفاهم و سوء‌برداشت ایجاد شده از سخنرانی ناطق نوری خاطرنشان کرد: ‌آقای ناطق نوری در مصاحبه با الجزیره در این زمینه پاسخ داد. 
سخنگوی وزارت خارجه روند مناسبات دو کشور را بر اساس اصول حسن همجواری، احترام متقابل و توجه به تامین منافع مشترک و همچنین منافع مشترک منطقه‌ای و جهان اسلام رو به پیشرفت خواند و گفت: رایزنی‌ها بین دو کشور همچون سابق ادامه دارد و آقای متکی نیز با همتای بحرینی خود در خصوص روند رو به پیش مذاکرات گفتگو کرده است. همچنین آقای لاریجانی در تماس‌های تلفنی از همتای بحرینی خود به منظور حضور در کنفرانس حمایت از فلسطین دعوت به عمل آورده است. 
وی ادامه داد: بحث‌های اقتصادی بین دو کشور بر اساس منافع متقابل مشترک قابل پیگیری است. 
یکی از خبرنگاران به اظهارات البرادعی مبنی بر اینکه ایران تعداد سانتریفیوژهای خود را افزایش نداده و همچنین به خبر 21 بار بازدید سرزده از تاسیسات هسته‌ای ایران اشاره کرد، که سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به این پرسش‌ها با بیان اینکه همکاری ایران با آژانس بر اساس NPT و مفاد جامع پادمان ادامه دارد، گفت: بازرسی‌ها اعم از نصب دوربین‌ها، بازرسی اشخاص و مانیتورینگ فعالیت‌ها و مواد مستخرجه از دستگاه‌های غنی‌سازی به صورت شفاف و مشخص وجود دارد. 
قشقاوی اضافه کرد: در چارچوب NPT و توافق جامع با آژانس در حال همکاری هستیم و هیچ چیز پنهانی وجود ندارد و همه چیز شفاف، روشن و دقیق است. 
وی در پاسخ به این سوال که آیا ایران همچون سابق به فعالیت‌های غنی‌سازی‌اش ادامه می‌دهد؟ خاطرنشان کرد: فعالیت هسته‌ای ما طبق برنامه و در چارچوب برنامه جامع و کلان فعالیت صلح‌آمیز هسته‌ای ادامه دارد و این فعالیت‌ها تحت کنترل و نظارت آژانس و در چارچوب NPT و پادمان است. 
سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سوالی در خصوص پیش ‌راه‌اندازی نیروگاه بوشهر اظهار داشت: طبق توافق ایران و روسیه، همه چیز در خصوص نیروگاه بوشهر در حال اجرا و پیشرفت است. 
وی از خبرنگاران خواست که اجازه دهند که کرینکو و آقازاده جزئیات مربوط به نیروگاه بوشهر را اعلام کنند. 
سخنگوی وزارت خارجه در خصوص خبر حمله به خودروی سفارت ایران در لبنان نیز گفت: به آن شکل که در اخبار مطرح شده، ‌نبوده است. 
وی درباره فیلم توهین‌آمیز به حضرت مسیح و حضرت مریم (ع) به نمایش درآمده در یک شبکه تلویزیونی رژیم صهیونیستی اظهار داشت: توهین به مقدسات از نظر ما به شدت محکوم است به ویژه مریم مقدس که سمبل پاکدامنی، عفاف و زن برگزیده است. 
سخنگوی وزارت خارجه اینگونه اقدامات توسط رسانه‌های رژیم صهیونیستی را در تداوم مسیر نژادپرستانه مبتنی بر توهین به مذاهب و تحقیر ارزش‌های دیگران عنوان و تصریح کرد: باید به مقدسات، ارزش‌ها و باورهای همه ادیان الهی احترام گذاشته شود. 
قشقاوی در پاسخ به سوالی در خصوص انتقال اعضای گروهک تروریستی منافقین به مصر گفت: تاکنون خبر دقیق و رسمی از منابع موثق و رسمی در این خصوص دریافت نکرده‌ایم. 
وی همچنین از سفر محمود احمدی‌نژاد رئیس‌جمهور کشورمان به جیبوتی، کنیا و کومور در هفتم اسفندماه خبر داد. 
سخنگوی وزارت خارجه در خصوص امضای توافقنامه بین ایران و ترکیه در خصوص صادرات گاز ایران به اروپا نیز اظهار داشت: مدیر عامل گاز اعلام کرده که توافقی حاصل شده است. ایران همواره در چارچوب همکاری با ترکیه می‌تواند مسیر ارزشمندی برای صدور گاز به اروپا باشد و مذاکرات به صورت فنی در حال پیشرفت است. 

/ 0 نظر / 5 بازدید