اصلاحیه بودجه 88 برای حذف آثار هدفمند‌کردن یارانه‌ها آماده شد

سخنگوی کارگروه تحول اقتصادی در گفت و گو با فارس خبر داد:
اصلاحیه بودجه 88 برای حذف آثار هدفمند‌کردن یارانه‌ها آماده شد

خبرگزاری فارس: سخنگوی کارگروه تحول اقتصادی خبر داد: اصلاحیه لایحه بودجه سال 88 برای حذف آثار هدفمند کردن یارانه‌ها آماده است و در صورت تحقق نیافتن اهداف لایحه پیشنهادی دولت در بودجه، به مجلس ارائه می‌شود.

محمد‌رضا فرزین در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس درباره سرنوشت لایحه هدفمند کردن یارانه‌ها اظهار اشت: دولت برای اینکه آثار لایحه هدفمند کردن یارانه‌ها در بودجه سال 88 را ببیند، 8 هزار و 500 میلیارد تومان اعتبار در لایحه بودجه پیش‌بینی کرد. 
وی ادامه داد: در لایحه بودجه سال آینده پیش‌بینی کرده بودیم بخشی از درآمد حاصل از اصلاح قیمت‌ها به حساب دولت واریز شود، اما در حال حاضر دولت اعتقاد دارد اگر این رقم متناسب با روشی که در لایحه هدفمند‌ کردن یارانه‌ها پیش‌بینی شده، یعنی تخصیص 60 درصد منابع به مردم و بخشی اختصاص نیابد و به عبارتی اصلاح قیمتها در کنار روشهای جبرانی محقق نشود، آثار هدفمند کردن یارانه‌ها بر بودجه را پس می‌گیریم. 
فرزین تاکید کرد: پس گرفتن آثار لایحه هدفمند کردن یارانه‌ها بر بودجه به معنای بازپس گرفتن لایحه هدفمند کردن یارانه‌ها نیست، بلکه اگر به دولت اجازه داده نشود باز توزیع یارانه‌ها را بر اساس فرمولی که در لایحه پیش‌بینی کرده بود انجام دهد، رقم 8 هزار و 500 میلیارد تومان را از بودجه حذف می‌کند. 
وی گفت: بر این اساس بحث لایحه هدفمند کردن یارانه‌ها در کمیسیون ویژه ادامه یافته و زمانی که در صحن علنی مجلس تصویب به تصویب نهایی رسید، آثار آن را بر بودجه پیش‌بینی خواهد شد. 
خبرنگار فارس گفت: این به معنای بررسی بودجه بدون موضوع هدفمند کردن یارانه‌هاست. 
فرزین پاسخ داد: دقیقا، اگر بر اساس پیشنهاد دولت آثار لایحه هدفمند کردن یارانه‌ها در بودجه پیش‌بینی شود، مشکلی وجود نخواهد داشت، اما اگر بر این اساس هدفمند کردن یارانه‌ها در بودجه پیش‌بینی نشود، ما آثار آن را بر لایحه بودجه پس می گیریم. 
وی در خصوص مشکلات کنونی لایحه دولت در مجلس تصریح کرد: آنچه اکنون در مجلس مطرح است، این است که قیمت حاملهای انرژی به شکلی افزایش یافته، اما اجازه بازتوزیع به دولت داده نشود. 
خبرنگار فارس گفت: آیا این به معنای اصلاح لایحه بودجه ارایه شده به مجلس است؟ 
فرزین پاسخ داد: ما اصلاحیه بودجه را آماده کرده‌ایم و اگر پیشنهادات دولت مورد توجه قرار نگیرد اصلاحیه بودجه را ارایه خواهیم کرد. 
خبرنگار فارس گفت: به نظر می رسد لایحه دولت در مجلس به چالش کشیده شده، زیرا بر اساس اخبار منتشره مجلس تخصیص 40 درصد درآمد حاصل از هدفمند کردن یارانه‌ها را به 5 دهک درآمدی و با ارقام پرداختی ماهیانه 22 هزار تومان دنبال می‌کند. 
فرزین پاسخ داد: این مسایل هنوز نهایی نشده است. ارزیابی لایحه در زمان تصمیم گیری نهایی در صحن علنی مجلس امکانپذیر است. 
وی تاکید کرد: اصرار ما این است که لایحه دولت در چارچوب خود دنبال شود، در غیر این صورت بحث لایحه ادامه یافته و آثار آن بر بودجه پس گرفته می‌شود. 

/ 0 نظر / 7 بازدید