حساسیت‌‌ها نسبت به روابط ما با آمریکای لاتین نشانه اهمیت آن است

قشقاوی درجمع دانشجویان دانشگاه تربیت مدرس 2 و پایانی
حساسیت‌‌ها نسبت به روابط ما با آمریکای لاتین نشانه اهمیت آن است

خبرگزاری فارس: قشقاوی گفت: اگر روابط ما با آمریکای لاتین و آفریقا مهم نیست و ارزشی ندارد چرا باید شاهد این همه حساسیت و موضع‌گیری غربی‌ها علیه آن باشیم.

به گزارش خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری فارس حسن قشقاوی سخنگوی وزارت امور خارجه بعد از ظهر دیروز دوشنبه در ادامه جلسه سخنرانی و پرسش و پاسخ خود با دانشجویان دانشگاه تربیت مدرس درباره اظهارات منتسب به ناطق نوری در مورد کشورهای حاشیه خلیج فارس گفت: ما در مصاحبه با شبکه‌های مختلف و همچنین مقامات عربی تاکید کرده‌ایم که زمان و موضوع سخنرانی در 22 بهمن ماه در مورد عدم لیاقت رژیم گذشته بوده و ماهیت آن یک موضوع تاریخی است. 
وی افزود: موضع رسمی ما احترام متقابل و حسن همجواری با کشورهای همسایه ایران است و ما معتقدیم که مطرح کردن این ادعاهای تاریخی به نفع جهان اسلام نیست چرا که دست‌های خارج از منطقه همواره مایل هستند که آتش ایران هراسی و تفرق بین مسلمانان را زنده نگهدارند. 
سخنگوی وزارت امور خارجه در مورد سیاست خارجی موفق ایران گفت: رویکردها، جهت‌گیری‌ها و خط مشی های کلان سیاست خارجی ایران در چارچوب رهنمودهای مقام معظم رهبری است و غرب اذعان کرده است که ایران در حوزه سیاست خارجی موفق عمل کرده است که نمی‌توان آن را نادیده گرفت. اگر در مورد رابطه با آفریقا و آمریکای لاتین ارزیابی‌هایی وجود دارد و آنها را کشورهای ضعیف و بی‌ثمر می‌نامند چرا ما اینگونه واکنش‌ها را از سوی غرب و آمریکا شاهد هستیم. 
وی افزود: صدور امکانات و کالاهای ما به این کشورها علاوه بر اقدام مستقیم در جهت رفع بیکاری و افزایش قدرت صنعتی ایران، باعث پیشرفت ایران در عرصه جهانی نیز خواهد بود. در مورد خاورمیانه هم باید گفت که چطور است که اولویت سیاست خارجی کشورهای غربی خاورمیانه و رژیم صهیونیستی است اما اولویت ما در مورد خاورمیانه و مسئله لبنان و فلسطین با کم بینی مواجه می‌گردد. 
قشقاوی در مورد رعایت قاعده نفی سبیل در مورد رژیم حقوقی دریای خزر گفت: در ادوار مختلف تاریخ به علت بی‌عرضگی پادشاهان ما در بسیاری از موارد حاکمیت ایران در این دریا متغیر و کمتر از حقش بوده است. بعلت اعمال زوری که از شوروی سابق شاهد بودیم بناحق حق ایران تضعیف شده است اما جمهوری اسلامی ایران معتقد است، معتقدیم که حق حاکمیت ملی ما در دریای خزر باید رعایت و ملحوظ گردد. 
وی افزود: من در مجلس ششم جز کمیته خزر بوده‌ام و تاحدودی کارشناس مسائل خزر می‌باشم و تاکید می‌کنم که ما از حق مسلم خود اصلا کوتاه نیامده و در حال اعمال حاکمیت خود بر دریای خزر هستیم. 
سخنگوی وزارت امور خارجه برگزاری اجلاس سران حاشیه خزر در ایران را از موفقیت‌های برجسته دوره بعد از انقلاب اسلامی در ایران دانست و افزود: برای ما حفظ تمامیت ارضی‌مان بسیار مهم است و ما با اسناد و مدارک ثابت می‌کنیم که در چارچوب اعمال حاکمیت‌مان محکم ایستاده‌ایم. 
قشقاوی در واکنش به مقایسه سیاست خارجی دولت نهم با دولت گذشته گفت: راهبرد کلان همواره براساس رهنمودهای مقام معظم رهبری تعیین می‌شود در راس مسائل راهبردی امام راحل و مقام معظم رهبری حضور داشته و دارند و هیچگاه اجازه نمی‌دهند که انحرافی در راهبردهای کلان صورت بگیرد اما ایستادگی و مقاومت رئیس جمهور و دفاع از منافع ملی در دولت فعلی کاملا روشن و یک شاخص ارزشمند است. 
وی در مورد سخنرانی رئیس جمهور در روز 22 بهمن و اعلام آمادگی برای گفتگو با آمریکا اظهار داشت: ما با حوزه وسیعی در جهان روبرو هستیم یک حوزه آن افراد مؤمن و اصولگرای داخلی هستند و حوزه دیگر آن تمام مردم دنیا و باید به گونه‌ای رفتار کرد که افکار عمومی جهان دیدگاه ما را بپذیرند و این یک دیپلماسی عمومی است که تمام کشورها به آن توجه دارند چرا که افکار عمومی خود یک مولفه قدرت در قرن 21 به شمار می‌آید. 
سخنگوی وزارت خارجه موضوع مذاکرات سفیر ایران در افغانستان با همتای آمریکایی خود را تکذیب و تاکید کرد: سفیر ما هیچگونه مذاکره‌ای با سفیر آمریکا در افغانستان نداشته است. 
قشقاوی در پایان در مورد اخراج منافقین از عراق خاطر نشان کرد: در مجلس و متعاقب آن در دولت عراق تصمیم‌ گرفته شده این گروه را اخراج کنند و این مصوبه رسما به منافقین اعلام شده است. غرب می‌خواهد از این برگه سوخته می خواهند بهره برداری ابزاری کنند که این امر نتیجه معکوس برای آنها خواهد داشت. 

/ 0 نظر / 5 بازدید