نیروهای سعودی یک زائر حرم نبوی را به شهادت رساندند

المنار:
نیروهای سعودی یک زائر حرم نبوی را به شهادت رساندند

خبرگزاری فارس: شبکه تلویزیونی "المنار " اعلام کرد، نیروهای امنیتی و ضابطان وهابی عربستان سعودی با حمله به زائران حرم نبوی در شهر مدینه، یک جوان 19 ساله شیعه را به ضرب گلوله به شهادت رساندند.

به گزارش خبرگزاری فارس، شبکه خبری "المنار " گزارش داد، در پی حملات عصر دوشنبه نیروهای امنیتی عربستان سعودی به زوار حرم نبوی و بقیع، "زکی عبدالله الحسانی " 19 ساله به علت اصابت گلوله به ناحیه سینه، به‌شدت مجروح شد که پس از انتقال به بیمارستان ملک فهد شهر مدینه به شهادت رسید. 
بنا بر این گزارش، شیعیان عربستان با اطلاعیه‌ای اعلام کرده‌اند که پیکر این شهید هنوز به خانواده وی تحویل داده نشده است. 
این در حالی است که پایگاه اینترنتی رادیو عربی جمهوری اسلامی ایران و شبکه تلویزیونی "العالم "، از شهادت دو تن از زائران شیعه منطقه "القطیف " در حملات نیروهای سعودی به زائران حرم نبوی و مزار امام حسن مجتبی (ع) در قبرستان بقیع خبر داد. 
حال ده‌ها تن از مجروحان این حملات نیز وخیم گزارش می‌شود که در میان آنان نام علامه شیخ "جواد الحضری " از علمای شیعه به چشم می‌خورد. 
نیروهای حکومتی سعودی و ضابطان امنیتی همچنین برخی از زوار را با چماق و آلات قتاله تیز و برنده مجروح کردند و به یکی از زائران جوان نیز حمله کردند که به جراحت شدید در دو چشم وی انجامید. 
تعدادی از مأموران وهابی نیز در شهر قصیم، به اتوبوس‌های حامل شیعیان که از مدینه باز می‌گشتند حمله کردند که به جراحت تعدادی از آنها انجامید. 
نیروهای سعودی همچنین راهپیمایی مسالمت‌آمیز صدها نفری شیعیان منطقه "العوامیه " در شرق این کشور را که برای ابراز همدردی با زائران مدینه برگزار شد سرکوب کردند. 
از سوی دیگر خبرگزاری غیر رسمی "اخبار سعودی " با اعلام خبر ازسرگیری حملات به شیعیان در مدینه در شامگاه دیروز (سه‌شنبه) گزارش داد: در سومین حمله به زائران حرم نبوی در کمتر از یک هفته، نیروهای ضد شورش سعودی، حرم نبوی و قبرستان بقیع را به محاصره در آورده و به ضرب و شتم زائران پرداختند. 
شاهدان عینی نیز از افزایش تعداد نیروهای عملیاتی از دیروز تا کنون خبر می‌دهند. وزارت کشور عربستان نیز از مأموران انتظامی و امنیتی این کشور خواسته است تا تمامی زائران شیعه را که از ساکنان مدینه نیستند در اسرع وقت به شهرهای دیگر منتقل کنند. 
هتل‌های مدینه نیز موظف شده‌اند تمامی زائران شیعه را حتی اگر مهلت اقامت آنان به پایان نرسیده باشد، وادار به ترک مدینه کنند. در پی این اقدام، شیخ "محمد علی العمری " رهبر شیعیان مدینه، از نیروهای امنیتی این شهر خواست، بلافاصله شیعیان تبعیدشده را به این شهر بازگرداند تا آرامش به مدینه برگردد. 
شبکه خبری "راصد " نیز با اعلام این خبر که پلیس سعودی به سوی هزاران تن از زائران شیعه حاضر در محدوده بین حرم نبوی و بقیع آتش گشودند، اسامی تعدادی از مجروحان حادثه دوشنبه خونین مدینه را که ناشی از شکستگی یا اصابت خنجر و قمه بوده است منتشر کرد. 
بنا بر این گزارش، مجروحانی که اسامی آنها تا لحظه مخابره خبر به دست آمده، به این شرح است: حیدر حسن الزایر (18 ساله)، احمد علی الموسى (18 ساله) و ساجد حسن الزایر (18 ساله) از القطیف، اسامه حسین النمر (14 ساله) از الدمام، مؤید محمد المعیرفی (18 ساله) از مدینه، علی حسین الیوسف (15 ساله)، حسین محمد البقشی (23 ساله) و محمد بدر العلی (12ساله) از الاحساء. 
صادق علی الحرز (18 ساله) از الاحساء نیز به علت اصابت سه ضربه خنجر به سینه و شکستگی نواحی مختلف بدن توسط نیروهای امنیتی و ضابطان هیئت امر به معروف و نهی از منکر، دچار جراحات وخیم شده است. 
همچنین "عقیل علی الشایب " (13) ساله از شیعیان ساکن مدینه نیز ربوده شده و تا کنون اطلاعی از وی در دست نیست. 
این حملات پس از آن آغاز شد که مأموران سعودی در شب رحلت پیامبر اسلام(ص) بدون دلیل خاصی با استفاده از بلندگو از زائران حرم نبوی خواستند که این مکان مقدس را ترک کنند و برای این کار به فحاشی به بانوان زائر و ضرب و شتم آنان متوسل شدند که زائران نیز با سر دادن شعارهای "الله اکبر " و "هیهات منا الذله " به این حملات پاسخ دادند. 
رسانه‌های سعودی موظف شده‌اند از انتشار اخبار مربوط به این حملات خودداری کنند. 
به گزارش خبرگزاری اخبار سعودی، وزارت امور رسانه‌های عربستان سعودی که "عبدالعزیز الخوجة " مسؤولیت آن را بر عهده دارد با صدور اطلاعیه‌ای خطاب به تمامی رسانه‌های این کشور،‌ از آنها خواسته است از پوشش خبری "حوادث بقیع " خودداری کنند و تنها به صدور اطلاعیه‌های صادره از سوی وزارت کشور اکتفا نمایند. 
اخبار تکمیلی متعاقباً مخابره می‌شود. 

/ 0 نظر / 5 بازدید