ذوب در امام(ره) بود

گفتگوی رجانیوز با آیت‌الله موحدی در سالگرد شهید محلاتی
ذوب در امام(ره) بود

 

گروه تاریخ- مهدی اسلامی: شهید آیت‌الله فضل‌الله محلاتی در اول اسفند 1364 در حالی که به عنوان نماینده امام خمینی در سپاه پاسداران، به همراه 8 تن از نمایندگان مجلس و چند تن دیگر از مسئولین، با یک هواپیمای مسافربری عازم جبهه‌های جنگ بود، مورد حمله 2 فروند جنگده عراقی قرار گرفت. هواپیمای حامل آیت‌الله محلاتی در نزدیکی اهواز سقوط کرد و کلیه سرنشینان آن به شهادت رسیدند.

در ایام شهادت وی، گفتگویی با آیت‌الله محمد علی موحدی کرمانی، یکی از همرزمان وی که بعدها مسئولیت او را برعهده گرفت، ترتیب دادیم:

اولین آشنایی شما با شهید محلاتی به چه زمانی باز می گردد؟

اولین آشنایی ما با ایشان شاید به سالهای بین 30 تا 40 و سالهای قبل از نهضت امام راحل باز گردد، در تجمعاتی که گاهی در صحن حرم حضرت معصومه می شد، یادم می آید شهید محلاتی که آن زمان خیلی هم جوان بود، حسابی در میدان های فعالیت های مبارزاتی و سخنرانی و ... در حوزه علمیه قم فعال بود. یکبار را به‌خصوص یادم هست که تجمعی در صحن حرم بود و جمعیت زیادی هم آنجا حاضر بودند، ایشان به روی چهارپایه رفت و سخنرانی کرد.

اما ایشان را بیشتر در جلسات جامعه روحانیت شناختیم. جامعه روحانیت، قبل از انقلاب از سال 1356 یا شاید هم زودتر از آن هم تشکیلاتی منظم داشت. جلسات ما سیار بود و یک شورای مرکزی داشت و شهید محلاتی هم از اعضای فعال شورای مرکزی بود. ما با ایشان در آن جلسات و در حوادث انقلاب بیشتر آشنا شدیم.

شهید محلاتی چقدر در تصمیم‌گیری‌های جامعه روحانیت مؤثر بودند؟

ایشان از اعضای فعال جامعه روحانیت بودند، یعنی اگر می خواستیم، انسان‌های تلاشگر و فعال را بشماریم، شهید از نفرات اول بود. مخصوصاً درباره امام(ره)، فوق العاده حساس بود. اگر چیزی را حس می کرد نظر امام و خواست امام است، به آن اهتمام داشت. اگر بگوییم ذوب در امام بود، کلمه درستی گفته ایم. یکی از کارهای عمده جامعه روحانیت در آن دوره دادن اعلامیه هایی بود که امضا می کردیم و این اعلامیه در سراسر کشور توزیع می شد و جان امضا کنندگان این اعلامیه ها در خطر بود. خیلی از آن روز گذشته، اما این طور که یادم هست ایشان به افراد مختلف مراجعه می کرد و از آنها امضا می گرفت و بسیار فعال بود. در یک مقطعی هم ایشان سمت دبیری جامعه را بر عهده گرفت.

گویا دبیری ایشان در همان زمانی بود که جامعه روحانیت از بنی صدر حمایت کردند، علت آن حمایت چه بود و ایشان چقدر مؤثر بودند؟

البته در آن زمان که هنوز ماهیت بنی صدر هنوز مشخص نشده بود. توصیه هایی امام داشتند در مورد اینکه اختلافی که بین بنی صدر و شهید بهشتی بود، به نحوی پیش نرود که به نوعی به شکل تخاصم باشد و زیاد سفارش می کردند که مراقب باشید. بر اساس همین سفارشات امام بود که ایشان نظرش روی حمایت از بنی‌صدر بود. ایشان بسیار با شهید بهشتی رابطه صمیمانه ای داشت و من ذره ای اختلاف بین آنها ندیدم، این حمایت هم بیشتر از بعد تعبد نسبت به برداشتی بود که از سخنان امام داشت.

البته در آن مقطع نامزدهای موجود هم آقای بنی صدر و دکتر حبیبی بودند. آقای فارسی را که به علت اصلیتش گفتند مصلحت نیست، بین بنی صدر و دکتر حبیبی محل بحث بود که اختلاف بود و برخی طرفدار آقای حبیبی و عده ای طرفدار بنی صدر بودند.

حضور ایشان در سپاه انعکاسی در برنامه های جامعه روحانیت داشت؟

من یادم نمی آید که ایشان برنامه های سپاه را وارد جامعه روحانیت کند. نه اینگونه نبود و فعالیت‌هایشان تفکیک شده بود. من هم البته بعدها به سمت نمایندگی ولی فقیه در سپاه منصوب شدم و در آن مقطع از فعالیت های ایشان در سپاه چیزی به یاد ندارم. البته دوران اعزام به جبهه ایشان در مجلس بود وخیلی ایشان فعال بود و تلاش داشت که روحانیانی که می توانند را به جبهه ها اعزام کنند.

اینکه امام ایشان را به عنوان نماینده در سپاه انتخاب کردند، ناشی از جنبه مبارزاتی ایشان بود یا توان علمی ایشان؟

برای نماینده ولی فقیه در سپاه هر دو شرط مهم است، اما در برخی نماینده ها آن جنبه فقاهتی بیشتر مطرح می شد، مثل آقای سید حسن طاهری، در برخی جنبه های مبارزاتی مطرح می شد. ایشان به لحاظ علمی هم جایگاه خوبی داشت اما فکر می کنم که بیشتر به جهت سابقه ایشان در برنامه های تبلیغاتی و مبارزاتی امام ایشان را انتخاب کرده بودند. در عین حال که ایشان جزو تحصیل کرده های خوب حوزه بود.

از فعالیت های ایشان در سپاه نکته ای در خاطر دارید؟

ما خیلی در جریان کارهای ایشان در سپاه قرار نمی گرفتیم، اما خوب یادم هست که ایشان می گفت در یک سفری من با کاروانی به حج رفتم که سپاهی ها در آن بودند؛ من به آنها می گفتم اینجا دیگر شما نمی توانید مجتهد باشید و باید مقلد باشید. نظرش هم این بود که سپاهی ها خودشان را صاحب نظر می دانند و بر اساس نظر خودشان می خواهند عمل کنند و... می گفت روحیه سپاهی این بود و تعبیرش این بود که من با جمعی از مجتهدین سرو کار دارم، اما سعی می کنم آنها را مقلد کنم.

یکبار هم من و شهید باهنر با کاروانی عازم مکه بودیم که شهید محلاتی روحانی آن کاروان بود. ایشان برایشان کاری پیش آمد و به ما گفتند شما کار روحانی کاروان را انجام دهید من زود به شما ملحق می گردم. به فاصله اندکی ایشان خودشان را رساند و یکی از همت هایش این بود که گروه های فلسطینی را پیدا می کرد و خیلی فعال با آنها در ارتباط و در تماس بود. صحبت های ایشان یادم نیست. البته ایشان در آن زمان در سپاه بود و اینکه آیا مأموریتی هم داشت یا نه مطلع نبودم.

/ 0 نظر / 8 بازدید