نتانیاهو تندروترین کابینه را در تاریخ رژیم صهیونیستی تشکیل می‌دهد

نتانیاهو تندروترین کابینه را در تاریخ رژیم صهیونیستی تشکیل می‌دهد

خبرگزاری فارس: مامور تشکیل کابینه ائتلافی رژیم صهیونیستی و رهبر حزب راستگرا و تندروی لیکود گفت که لیونی حتی امتیازهای بزرگ برای پیوستن به ائتلاف را رد کرده و کابینه جدید با احزاب راستگرا تشکیل می‌شود.

به گزارش فارس به نقل از خبرگزاری فرانسه، "بنیامین نتانیاهو "‌ امروز جمعه پس از دیدار با "زیپی لیونی " در تل‌آویو اعلام کرد: هر آنچه را در توان داشتم برای دستیابی به وحدت ملی که وظیفه مهمی برای مقابله با چالش‌های امنیتی، اقتصادی که اسرائیل با آن روبه‌رو خواهد شد، است انجام دادم اما متاسفانه با مخالفت قاطع خانم لیونی روبه‌رو شدم. 
وی افزود: قبل و بعد از انتخابات برای تشکیل دولت وحدت ملی کار کردم و آماده امتیازدهی بزرگ در این راه بودم. 
رهبر حزب لیکود گفت که آماده واگذاری سه پست وزارتی کلیدی شامل وزارت خارجه، دفاع و دارایی به حزب کادیما بودم اما این حزب الحاق به ائتلاف را نپذیرفت. 
زیپی لیونی پس از دیدار 90 دقیقه‌ای خود با "بنیامین نتانیاهو " اظهار داشت: این نشست بدون توافق درباره مسائل اصلی به پایان رسید. 
نتانیاهو برای تشکیل کابینه ائتلافی گسترده تلاش می‌کند تا کابینه ائتلاف تنها از جناح‌های تندرو و راستگرای این رژیم تشکیل نشود. 
رهبر حزب کادیما اظهار داشت: اگر لازم باشد از کابینه آتی اسرائیل حمایت می‌کنم اما مسؤولانه در جناح اپوزیسیون خواهیم بود و در صورت ضرورت از کابینه جدید در برابر تهدیداتی که اسرائیل با آن مواجه می‌شود حمایت می‌کنیم. 
با این حساب نتانیاهو هرگز نمی‌تواند کابینه فراگیر تشکیل دهد و باید با احزاب تندرو و راست‌گرا ائتلاف کند تا اکثریت 65 کرسی از جمع 120 کرسی را در کابینه شریک کند. 
این برای دومین بار است که نتانیاهو برای راضی کردن لیونی به الحاق کابینه‌اش تلاش می‌کند. 
لیونی با پیروزی در انتخابات پارلمانی امیدوار بود ماموریت تشکیل کابینه به وی محول شود اما خلاف این امر محقق شده و "شیمون پرز "، رئیس رژیم صهیونیستی رهبر حزب لیکود را که یک کرسی کم‌تر از کادیما کسب کرده بود مامور تشکیل کابینه کرد و لیونی از آن زمان اعلام کرده که به کابینه نتانیاهو نمی‌پیوندد چون وی همه فرصت‌ها برای صلح را از بین می‌برد و با تشکیل کشور مستقل فلسطین مخالف است. 

/ 0 نظر / 4 بازدید